Jdi na obsah Jdi na menu
 


Okolím Chlumce nad Cidlinou

10. 7. 2010

 Předpověď věštila dopoledne polojasno, odpoledne zataženo, četné přeháňky a místy bouřky. Tak přibalit pláštěnky.
 
Startovní příprava - mapa, popis trasy a odjezd.Cesta - pohodička, sem tam nějaká zastávka tu na prohlídku čehosi zajímavého, tu na pití, pak nezbytná dokumentace na foto, kilometry přibývaly. I porouchanou brzdu jsme dokázali opravit. Občas pohled na oblohu, nad Chlumcem se to pěkně zatahuje, možná tam i prší, ale tomu jsme my ujeli.
V Bydžově první posilující zastávka - na zmrzlinu a kebab. Zde nás lehce pokropil první mírný deštíček. To nic není, přeci nejsme z cukru, jedeme dál. Ale na  konci Bydžova přišla první pořádná sprcha, koruny stromů v aleji však byly lepší než deštník. Další pořádná přeháňka nás zastihla před křižovatkou na Skochovice a Lužec. Docela nás to ponoukalo ke změně, místo do Skochovic jet přímo do Lužce. Ale ne, u Skochovic už zase svítí sluníčko, jede se do přes Skochovice. Pro zpestření stálo  za to navštívit výstavu  v zahradnictví. Krásné květiny, to je pohlazení na duši. Nasyceni tou nádherou pokračujeme v pohodě do Lužce, tam nám azyl před deštěm poskytla autobusová zastávka. Pár slov s místní mládeží a už víme, že maminka pochází z Chlumce.
Nasedáme na naše kovové oře a vyrážíme. Ale kdeže je sluníčko, obloha
zatažená, občas zahřmí. Nedojeli jsme ještě ani k lesu, když se spustil pořádný liják, ani jsme nestačili natáhnout pláštěnky. Před námi ještě Lišičky, Lišice a pak teprve Chlumec. A hospoda nikde, vše zavřeno. Promočeni na kost konstatujeme, že nemá cenu schovávat se někde v čekárně, než se nečas přežene, to je tak na pořádné nachlazení, už bude lepší dojet domů.
To jsme si dali. Liják se postupně změnil v hotovou průtrž mračen, div nás v Lišicích nespláchl s kopce dolů. A cesta lesem? Ten les snad přitahoval to nejhorší počasí. Lilo jako z konve a aby toho nebylo málo, tak ještě spustilo krupobití. Bilo do nás snad celou věčnost, kola se nám smekala po mokrém ledobití,
nohavicemi nám tekly proudy vody po nohách rovnou do bot. Věřte tomu, ty kroupy jako nehet mého palce dokážou pořádně namlátit. A k tomu bouřka. Nebylo  kam se schovat, jedině dojet aspoň na benzinku. Na fotografování už nebylo ani pomyšlení.
 Minuli jsme les a bylo po dešti i po kroupách, jenom občas zahřmělo. Po obloze se honily mraky a zase svítilo sluníčko.
Děsivější cestu na kole jsem nezažila a ani bych už nechtěla.

Až doma jsme ,,zhodnotili" cestu; promočení skrznaskrz včetně telefonů. Fotoaparáty měly naštěstí dobré brašničky.
Počasí dnes? Jasno, 30°c, nejlépe vyrazit k vodě.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Okolím Chlumce nad Cidlinou


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář